İSMET SIRAL & CMS

İsmet Sıral & CMS Belgeseli

Video Galeri

Araştırma ve çekimlerine 2001 Aralık ayında İçmeler'de başlanan belgesel, önceleri İsmet Sıral'ın yaşamöyküsü üzerinden Türk caz tarihinin henüz araştırılmamış renkli serüvenine ışık tutan bir çalışma niteliğindeydi. Aralarında Muvaffak "Maffy" Falay, Ali Kayral Kip, Ayten Alpman, Oğuz Durukan, Okay Temiz, Özdemir Erdoğan, Ömer Faruk Tekbilek, Ahmet “Hacı” Tekbilek gibi pek çok müzik ustasının bulunduğu kişilerin tanıklığına başvurularak geniş bir arşiv oluşturuldu. Ancak, Sıral'ın Creative Music Studio yıllarının önemi ve bu efsanevî okulun daha önce hiçbir belgeselinin yapılmadığının ortaya çıkmasıyla, proje dünya müziği açısından tarihi bir misyon üstlenerek uluslararası boyut kazandı. Çoğu Sıral'ın yakın dostu olan ve ondan edindiklerini halen müziklerinde yaşatan 23 CMS ustasının söyleşi ve performansları çekilerek, caz tarihinin en geniş katılımlı yapımlarından biri gerçekleştirilmiş oldu. Aşağıdaki röportaj örnekleri, 200 saati aşkın belgesel kayıtlarından küçük bir seçki niteliğinde.

İsmet Sıral & CMS Belgeseli / Röportaj Örnekleri -1-

Çekim ve yapım yılı: 2003

Konumlar: Woodstock, New Jersey, Manhattan, Brooklyn, New York

Video süresi: 10:03 dk

İsmet Sıral ve Creative Music Studio hakkındaki belgeselden kısa söyleşi örneklerinin yer aldığı bu demo 2003 yılında hazırlandı. 

Sanatçılar (görünme sırasıyla): Karl Berger, Lee Konitz, John Lindberg, Oliver Lake, Nana Vasconcelos, Tom Schmidt, Jack DeJohnette, Peter Apfelbaum, Ted Orr, Cyro Baptista, Marilyn Crispell, Steve Gorn, Baikida Carroll, Ilene Marder

Youtube oynatma listesindeki tüm videolara ulaşmak için tıklayınız.

İsmet Sıral & CMS Belgeseli / Röportaj Örnekleri -2-

Çekim ve yapım yılı: 2004

Konumlar: Beyoğlu, Levent, Bebek, New Jersey, Beşiktaş

Video süresi: 5:30 dk

İsmet Sıral ve Creative Music Studio konulu belgeselin ikinci kısa söyleşi örnekleri. 

Sanatçılar (görünme sırasıyla):

Trilok Gurtu, Charlie Haden, Carla Bley, Butch Morris, Savia Berger, Ömer Faruk Tekbilek

CMS Istanbul Youtube oynatma listesindeki tüm videolara ulaşmak için burayı tıklayınız.

İsmet Sıral & CMS Belgeseli / Röportaj Örnekleri -3-

Çekim ve yapım yılı: 2003

Konumlar: Levent, Beyoğlu - Istanbul

Video süresi: 2:46 dk

İsmet Sıral ve Creative Music Studio konulu belgeselin üçüncü söyleşi örneklerinde, dünyanın önde gelen kontrbasçılarından Dave Holland, CMS’in İstanbul’da yeniden kurulmasını coşkuyla destekliyor. 

Sanatçılar: Dave Holland, Hamid Drake

CMS Istanbul Youtube oynatma listesindeki tüm videolara ulaşmak için burayı tıklayınız.

Ali Kayral'dan Sıral'ı Dinlemek

Çekim yılı: 2002

Konumlar: İçmeler - Marmaris

Video süresi: 8:54 dk

İsmet Sıral & CMS Belgeseli kapsamında röportaj yapılan Ali Kayral Kip'in aktardıklarından küçük bir seçki... Son döneminde ağır bir depresyon yaşayan Sıral’a, Kayral’ın önerdiği tedavi (05:55 itibarıyla) ve iki değerli orkestra şefi ve yakın dostun ilişkisine dair diğer incelikler, varlığını artık yitirmiş olan özel bir üslubun imbiğinden süzülerek aktarılıyor.

 

Fonda Ali Kayral’ın çalıp söylediği parçalar: “Quiet Nights and Quiet Nights” ve “I Wish You Love”

Youtube oynatma listesindeki tüm videolara ulaşmak için tıklayınız.

Sinsi Piyer'in Hazinesi

Çekim yılı: 1960 / Özet montaj: 2003

Konumlar: Yeşilköy - İstanbul

Video süresi: 2:58 dk (Orijinal: 12:48 dk)

İsmet Sıral ve dostlarının 1960 yılında 8 mm kamerayla eğlenmek için çektiği 'konulu' filmin 13 dakikalık ham görüntülerinden montajlanmış bir özet. 1700'lerde geçtiği varsayılan bu absürt korsan hikayesinde, arka plandaki deniz motoru, kamyon ve apartman görüntüleri, aralarda geçen zamanı simgeleyen takvim yaprakları, bulunan hazinenin niteliği ve yarattığı sevinç görülmeye değer. :)

Youtube oynatma listesindeki tüm videolara ulaşmak için tıklayınız.

Please reload